من هاست خرید هاست مشهد بهترین هاست مشهد هاست ارزان مشهد هاست اقتصادی خرید هاست

سریع ترین روش های کاهش وزن به صورت علمی

سریع ترین روش کاهش وزن به صورت عملی

سریع ترین روش های کاهش وزن


راه‌های زیادی برای کاهش وزن وجود دارند و داروها، مکمل‌ها و رژیم‌های مختلفی در این زمینه توصیه می‌شوند که اکثر آنها پشتوانه علمی و نتیجه مثبتی ندارند. اما سریع‌ترین روش‌های کاهش وزن به صورت علمی می‌توانند با اثر بخشی بالا باعث لاغری طبیعی شوند. این راهکارها با اتکا به تحقیقات علمی و نتایج بدست آمده می‌توانند برای کاهش وزن بسیار مفید واقع شوند.اگر شما نیز به دنبال لاغری هستید این مطلب را ازدست ندهید. تیم هلسی پروتک در این مقاله قصد داریم به بررسی سریع‌ترین روش‌های کاهش وزن به صورت علمی بپردازیم.

سریع ترین روش های کاهش وزن

1- روزه داری متناوب

طبق مطالعات و تحقیقات انجام شده روزه متناوب یکی از روش‌های سریع برای کاهش وزن به شمار می‌رود. در رژیم فستینگ یا همان روزه داری متناوب نباید در برخی از بازه‌های زمانی مواد غذایی مصرف کرد و چیزی خورد. رایج‌ترین روش‌های روزه متناوب شامل موارد زیر می‌شوند:
● روش ADF:
در این سبک از روزه متناوب در روزهایی خاص فرد نباید غذا بخورد و فقط مجاز به تامین انرژی 25 الی 30 درصد انرژی موردنیاز بدن می‌باشد و در روزهای دیگر می‌تواند به‌طور عادی غذا بخورد.
● روش 5:2:
فردی که قصد لاغری و کاهش وزن از طریق این روش را دارد باید 2 روز در هفته را روزه‌دار باشد و در این روزها تنها 500 تا 600 کالری انرژی دریافت کند.
● روش 8/16:
طبق این روش نباید در 16 ساعت از یک شبانه روز غذایی بخورید و در 8 ساعت باقی مانده می‌توانید آزادانه مواد غذایی مصرف کنید. طبق تحقیقات به عمل آمده درباره این روش مشخص شده است که محدودیت‌های مصرف کالری موجب مصرف کالری کمتر و درنهایت کاهش وزن می‌شود.
بهتر می‌باشد در مدت زمان آزاد مواد غذایی سالم و مغذی مصرف شود تا سلامت بدن نیز به نوعی تامین گردد.

2- غذا خوردن با ذهن آگاه

 

از طریق تمرین غذا خوردن با آگاهی افراد به نوع غذا و محل خوردن آن توجه و دقت ویژه‌ای می‌کنند و این امر موجب می‌گردد که لذت بیشتری از مصرف غذا ببرند و وزن آنها در محدوده سالم و درستی حفظ گردد. غذا خوردن در محل کار، روبروی تلویزیون، در خودرو و مواردی اینچنینی که فرد تمرکزی ندارد و به دلیل مشغله‌ها و گرفتاری‌های روزمره مجبور به انجام آنها می‌شود، تاثیرات منفی درپی دارند.
با تمرین غذا خوردن با آگاهی می‌توان در آرامش کامل و تمرکز بر روی غذا و خوردن آن به روند کاهش وزن کمک نمود. از مهمترین تکنیک‌های غذاخوردن با آگاهی می‌توان به نشستن روی صندلی و میز ناهارخوری مخصوص، اجتناب از عوامل حواس پرتی، کنار گذاشتن تلفن همراه حین غذا خوردن، آرام غذا خوردن و انتخاب غذاهای سرشار از مواد مغذی اشاره کرد.

3- کنترل رژیم غذایی و میزان ورزش

توجه به غذای روزانه و فعالیت‌های بدنی برای افرادی که به دنبال کاهش وزن می‌باشند بسیار با اهمیت است. پیگیری منظم فعالیت‌های ورزشی و کنترل میزان غذای دریافتی بدن رابطه مستقیمی با کاهش وزن دارند. فعالیت فیزیکی و ردگیری میزان لاغری روش‌های مؤثری برای کاهش وزن سریع به صورت علمی هستند.

4- افزایش مصرف پروتئین در وعده صبحانه

یکی از موادی که می‌تواند هورمون‌های مربوط به اشتها در بدن را جوری تنظیم نماید که احساس سیری بیشتری ایجاد شود پروتئین می‌باشد. با مصرف پروتئین می‌توان هورمون گرلین که مربوط به گرسنگی می‌باشد را کاهش داد. بنابراین هنگامی که در وعده صبحانه از پروتئین زیادی استفاده شود بدن سیری طولانی مدتی خواهد داشت و فرد دیرتر گرسنه می‌شود.
از بهترین پروتئین‌ها برای مصرف در وعده صبحانه می‌توان تخم مرغ، جو دوسر، مغزها، ماهی ساردین و پودینگ دانه چیا را نام برد.

5- کاهش مصرف قند و کربوهیدرات تصفیه شده

بسیاری از مواد غذایی شامل قند و شکر فراوانی می‌باشند و مصرف آنها تاثیرات زیادی بر چاقی دارد. با کاهش میزان قند و همچنین کربوهیدرات‌های تصفیه شده مانند برنج سفید، نان سفید و پاستا بدن مجبور می‌شود برای تامین انرژی به سراغ چربی‌های ذخیره شده برود و در این صورت چربی سوزی و کاهش وزن اتفاق می‌افتد.
بجای مصرف مواد قندی و کربوهیدرات‌های تصفیه شده می‌توان از میوه‌ها، مغزها، دمنوش‌ها، برنج قهوه‌ای، اسموتی‌های بر پایه آب و شیر، پاستاهای محتوی فیبر و نان‌های سبوسدار استفاده نمود.

6- مصرف زیاد فیبر

فیبر ماده‌ای می‌باشد که به سختی هضم می‌شود و موجب احساس سیری طولانی مدت و در نتیجه چاق نشدن و کاهش وزن می‌گردد. غذاهایی که سرشار از فیبر هستند شامل میوه‌ها و سبزیجات، حبوبات و مغزها و دانه‌ها می‌باشند.

7- خواب کافی

 

خواب کمتر از 5 تا 6 ساعت رابطه مستقیمی با چاقی دارد. طبق تحقیقات انجام شده کم خوابی یا خواب با کیفیت پایین روند تبدیل کالری به انرژی را آهسته می‌کند و به اصطلاح سوخت و ساز بدن به آرامی صورت می‌گیرد. وقتی متابولیسم بدن نامنظم و کند باشد بدن کالری‌های اضافی را به صورت چربی ذخیره می‌کند و همین امر موجب اضافه وزن می‌شود. همچنین میزان خواب فرد بر تنظیم هورمون‌های کنترل‌کننده اشتها مانند «لپتین» و «گرلین» نیز اثر می‌گذارد و باعث درست عمل نکردن آنها و در نتیجه اضافه وزن و چقی می شوند.

8- کنترل میزان استرس

 

استرس زیاد باعث باقی ماندن طولانی مدت هورمون کورتیزول در خون و افزایش اشتها و پرخوری و در نتجیه چاقی می‌شود. کورتیزول سیگنال‌هایی را می‌فرستد که بدن برای پرکردن مجدد ذخیره انرژی به کربوهیدرات نیاز دارد. سپس انسولین قند را از کربوهیدرات‌های جریان خون به عضلات و مغز می‌برد. اگر فرد از این قند استفاده نکند، به‌صورت چربی ذخیره می‌شود.

9- ورزش منظم

از مهمترین و سریع‌ترین روش‌های کاهش وزن به صورت علمی ورزش نمودن و داشتن فعالیت‌های بدنی منظم می‌باشد. تمرینات مختلفی مانند ورزش‌های هوازی و تمرینات قدرتی باعث کاهش وزن می‌شوند. با ورزش منظم بدن مقدار زیادی کالری می‌سوزاند و سوخت و ساز بدن بالا می‌رود. در نهایت چربی‌های بیشتری از بین می‌روند و روند لاغری سرعت می گیرد.

10- تنظیم باکتری های مفید دستگاه گوارش

طبق تحقیقات مختلف نتایجی به دست آمده است که باکتری‌های مفید دستگاه گوارش تاثیر زیادی بر کنترل وزن دارند. این باکتری‌ها با آسان کردن روند هضم غذاها و جلوگیری از تبدیل آنها به چربی و کالری زیاد موجب ذخیره نشدن آنها و لاغری می‌شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من هاست خرید هاست مشهد بهترین هاست مشهد هاست ارزان مشهد هاست اقتصادی خرید هاست