انواع تجهیزات بدنسازی و کاربردهای آن‌ها

دستگاه‌های بدنسازی

دستگاه‌های بدنسازی


وقتی صحبت از ورزش کردن به میان می‌آید، تجهیزات بدنسازی نیز مطرح می‌شوند. از ساده ترین نوع ورزش کردن مثل یک پیاده‌روی ساده گرفته تا ورزش بدنسازی در سالن‌های حرفه‌ای.

تجهیزات ورزشی متناسب با نوع ورزشی که انتخاب می‌کنیم متفاوت هستند و از یک کفش کتانی ساده تا دستگاه‌های ورزشی حرفه‌ای می‌توانند متغییر باشد. این ابزارها بر اساس نوع عملکرد خود به دو دسته تجهیزات خانگی و باشگاهی دسته‌بندی می‌شوند.

تجهیزات ورزشی خانگی اغلب کوچکتر، سبک‌تر و ساده‌تر از تجهیزات باشگاهی هستند و برای محیط‌های کوچک و با کارکردهای چند منظوره طراحی و وارد بازار می‌شوند.  این دستگاه‌ها به عنوان دستگاه‌های چند کاره نیز شناخته می‌شوند.

در مقابل تجهیزات بدنسازی حرفه‌ای در دو نوع تجهیزات هوازی و تجهیزات باشگاهی که اغلب به‌صورت تک کاره و با دسته بندی وزنه آزاد، سیم کش، خرک و غیره ساخته می‌شوند.

تجهیزات بدنسازی به منظور راه‌اندازی یک هوم جیم می‌تواند شامل چند جفت دمبل و هالتر و تعدادی سنگ و یک خرک ورزشی باشد تا انواع دستگاه‌های به‌روز بدنسازی با برند های متنوع خارجی و ایرانی. معروف ترین این برندها را می‌توانید از هلدینگ ورزشی هلسی پروتک تهیه نمایید.

تجهیزات بدنسازی

تجهیزات بدنسازی

پرکاربردترین انواع تجهیزات بدنسازی

دستگاه‌های بدنسازی وزنه‌های آزاد

راه‌اندازی باشگاه‌های پرورش اندام بدون وجود دستگاه‌های وزنه‌های آزاد تقریبا غیرممکن است. این تجهیزات تقریبا بیشترین فشار را به منظور رشد بروی عضلات ما ایجاد می‌کنند.

سنگ و دمبل باشگاهی

این ابزارها به منظور محافظت از کف اتاق یا فضای باشگاه شما طراحی شده‌اند. به این ترتیب که وزنه‌هایی آهنی در داخل پوششی نازک از لاستیک قرار دارند. سنگ و دمبل باشگاهی طول عمر بالایی دارند و پر کاربردترین وسیله برای تمرین با وزنه هستند.

این دمبل‌ها عموما در باشگاه‌ها به دو دسته دمبل بانوان و دمبل آقایان تقسیم می‌شوند که بهترین کیفیت این سنگ و دمبل‌ها در ایران متعلق به سنگ و دمبل اچ ام (HM) و دمبل ها اکو فیت است. البته که می‌توانید این ابزارها را در فروشگاه مجازی هلدینگ ورزشی هلسی پروتک تهیه نمایید.

هالتر

هالتر هم مانند دمبل از محبوبیت بالایی برخوردار است. بسیاری از تمرین‌های گوناگون بدنسازی بر پایه این وسیله شکل گرفته اند. هالترها میله های بلندی هستند که در دو طرف خود آستین‌هایی دارند که وزنه‌های آهنی بر روی آن سوار می‌شوند و وزنه دلخواه را برای تمرین ورزشکاران مهیا می‌کنند. البته در اکثر مواقع استفاده از آنها منوط به حضور وزنه‌های آزاد است. هدف استفاده از هالتر، تمرین یکپارچگی در پرورش عضلات در حرکت‌های گوناگون است.

خرک‌ها

خرک‌ها از جمله وسائل مورد نیاز هر باشگاه ورزشی و یا هوم جیم‌ها هستند. آن‌ها معمولا به صورت شیب دار(متحرک) یا بدون شیب(ثابت) ساخته می‌شوند. خرک‌ها برای حرکت‌های متنوعی مانند پرس قفسه سینه، دراز و نشست، سرشانه و زیربغل مورد استفاده قرار می گیرد. نکته مهم در کیفیت این خرک‌ها زیبایی خرک‌ها، نوع متریال و کیفیت پیم‌ها، زاویه و ارتفاع خرک، نرمی و ثبات در فوم نیمکت است. این موارد می‌توانند راحتی بیشتری برای ورزشکاران در زمان انجام حرکت به ارمغان بیاورند.

نمونه‌های متنوع و با کیفیت این نوع خرک‌ها را می‌توانید در وب سایت و یا پیج اینستاگرام هلسی پروتک مشاهده و خریداری کنید.

دستگاه‌های سیم کش

تشکیل شده از یک سیستم کابل همراه با قرقره‌های ثابت و متحرک با قابلیت بالا و پایین رفتن، تمرینی عالی برای پرورش عضلات مختلف بدن فراهم می‌کنند. حرکت‌های مختلف مانند: جلوبازو لاری، جلو پا، پشت پا، لت و قایقی نمونه‌هایی از فعالیت‌هایی هستند که با استفاده از این دستگاه‌ها انجام می‌شوند.

کار با این دستگاه‌ها می‌تواند بسیار مفید باشد و این گروه از تجهیزات بدنسازی به منظور هدف قرار دادن اختصاصی تک تک عضلات بدن، طراحی شده‌اند. اگر در حال راه‌اندازی یک باشگاه ورزشی هستید، حتما می بایست یک سری از سیم کش‌ها را در لیست خرید دستگاه‌های بدنسازی خود قرار دهید.

تجهیزات بدنسازی چند کاره

ماهیت این دستگاه‌ها استفاده چند منظوره از یک دستکاه و برای انجام چندین حرکت تمرینی است. مدل باشگاهی آن‌ها مانند انواع مولتی جانگل‌ها بسیار بزرگ و گران‌قیمت هستند ولی نوع خانگی آن‌ها می‌تواند به دلیل کاربردی که دارند برای فضای خانه مناسب‌تر باشند.

مقر و جایگاه‌های سنگ و دمبل و هالتر

این بخش ممکن است ابتدای تاسیس باشگاه نادیده گرفته شود، ولی یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی هر باشگاه ورزشی است. شما حتما ردیف‌های منظم دمبل را در باشگاه‌ها مشاهده کرده اید، هالترها بدون مقر هالتر در کجا قرار می‌گیرند؟

برای انجام حرکت اسکات به غیر از هالتر و وزنه، دیگر به چه چیری نیاز دارید؟ مقرها دقیقا همان ابزارهایی هستند که زیبایی، راحتی و سادگی در انجام حرکت‌ها را به ارمغان می‌آورند. مهم است که آن‌ها را دقیق‌تر بررسی کنید تا نیازهای بخش اعظمی از فضای ورزشی شما تامین شود.

تجهیزات بدنسازی متفرقه

از دیگر محصولات متفرقه در باشگاه‌های ورزشی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کفپوش – تجهیزات کراس فیت – تجهیزات ایروبیک – بندهای معلق – توپ بوسوبال – توپ جیم بال – توپ مدیسن بال – توپ وال بال – توپ پیلاتس – تجهیزات پیلاتس – تجهیزات یوگا – انواع مت – تاتامی – گرانول و کفپوش – تخته صعود – انواع کش‌های ورزشی -چوب ایروبیک – بارابل – کتل بل – تجهیزات تی آر ایکس

تجهیزات ورزشی هوازی

بسیاری از مردم اغلب تجهیزات هوازی را با تردمیل می‌شناسند. تجهیزات ورزشی هوازی زیادی غیر از تردمیل نیز برای انجام بهتر تمرینات هوازی وجود دارد مانند ال اپتیکال، دوچرخه مبله و ایستاده، اسپینینگ، روئینگ، گام زن، پله و غیره.

استفاده از تجهیزات هوازی چه در باشگاه‌های ورزشی باشد و چه در منزل، مزایای بی‌شماری دارد. انجام تمرینات هوازی با استفاده از این دستگاه‌ها ارتقاء سطح سلامت قلبی عروقی، قدرت عضلانی و استخوانی بهتر و احساس سبکی وسلامتی را در پی خواهد داشت.

تجهیزات هوازی باشگاهی در اکثر موارد حرکاتی مانند پیاده‌روی، قایقرانی، اسکی، راه‌پیمایی، کوه‌پیمایی و دوچرخه‌سواری را شبیه‌سازی می‌کنند. در این گروه فعالیت‌ها، عضلات بزرگ بدن است که به‌صورت موزون و پیوسته حرکت می‌کنند و این همان شاه‌کلید افزایش سرعت ضربان قلب در مدت‌زمان طولانی است تا تقویت سیستم قلب و عروقی و افزایش سوخت و ساز در بدن رخ دهد.

استفاده از این تجهیزات به راحتی هم در منزل و هم در باشگاه امکان‌پذیر است. استفاده از برخی تجهیزات هوازی شاید به دلیل هزینه‌های نسبتا بالای آن در منزل راحت نباشد اما هلدینگ ورزشی هلسی پروتک با نگاه ترویج سلامتی، نمونه‌های مقرون به صرفه برخی از این دستگاه‌ها و تجهیزات را با هزینه‌های قابل قبولی برای استفاده در منزل شما فراهم نموده است.

سعید فرهت

تجهیزات هوازی

تجهیزات بدنسازیدستگاه های بدنسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *